Produktivita práce

Kvalitní, produktivní výroba do značné míry závisí na spolehlivosti výrobního zařízení a znalosti a dovednostech zaměstnanců. Z tohoto důvodu je nezbytné se věnovat údržbě strojů a rozvoji vlastních zaměstnanců.

A jak to tedy děláme?

Po dohodě vás přijedeme navštívit a na základě prohlídky provozu, kde by jste uvažovali o zvýšení produktivity práce navrhneme kroky a procesy pro zlepšení produktivity. Zakládáme si na tom, že nejen poradíme, ale můžeme provést i školení personálu a pomůžeme s realizací dohodnutých projektů.

01.

Jak produktivita, tak i kvalita jdou spolu ruku v ruce. Dost často je ztráta produktivity přímo spojená s kvalitou a tak je nutno se na to dívat  jako jako na spojitou nádobu. V okamžiku když máme výrobek hotový a je tam defekt, znamená to ztrátu kapacity a tedy i produktivity.

Pokud tedy chceme zvyšovat kvalitu zavádíme metody průmyslového inženýrství.

02.

Jedním ze základních kamenů je zaměření na odstranění plýtvání.  Právě nekvalita je zabijákem produktivní práce a plánování. Není nic horšího a otravnějšího, než, když musíme z důvodu nekvality přeplánovat výrobu  a znovu zavádět výrobní procesy, které již dávno měly být hotové.

03.

Pokud se nám podaří začít myslet tímto způsobem získáme spoustu času a potažmo kapacity na realizaci skutečného výkonu a vlastně i kvality. Jedním z dalších nástrojů je zavedení kultury Kaizen což je ve své podstatě nástroj nástroj pro zvýšení motivace zaměstnanců a pro získání knowhow  a nápadů na zlepšení  od vlastních pracovníků

04.

Pokud se tedy s klientem dohodneme na spolupráci, přijedeme jej navštívit a projednat požadavky. Na schůzce klienta  seznámíme se svou metodikou. Pokud bude mít zájem můžeme se dohodnout na provedení auditu aktuálního stavu na základě kterého  zpracujeme výsledky a nabídneme řešení i kapacitu na realizaci projektu

Zajímá vás víc? Kontaktujte nás!

Průmyslové inženýrství

V praxi to můžeme chápat jako hledání toho jak důmyslněji provádět práci.

Je nutno říci, že se průmyslové inženýrství neustále rozvíjí a vyvíjí. Zabývá se odstraňováním plýtvání a přetěžováním pracovníků a pracovišť. Ale pozor, úkolem není to by lidé pracovali rychleji a ještě rychleji. Úkolem je aby pracovali s rozvahou, s klidem a především bez chyb. Průmyslové inženýrství se tedy zabývá tím jak pracovat skutečně efektivně a s úsměvem na rtech. Využíváme i přirozené soutěživosti mezi pracovníky, naším cílem ale není vyvolávat sváry či řevnivost. Naším cílem je spokojený motivovaný pracovník. Pro docílení požadovaného cíle využíváme metody koučinku. Vždy při své práci začínáme a využíváme již z existujícího know how firmy, většinou neboříme, snažíme se z lidí vytáhnout to nejlepší. Motivovat je k tomu, aby nám své vědomosti  a schopnosti dali  rozvoji firmy a cítili se při tom komfortně. Součástí průmyslového inženýrství  je důraz na neustálé zlepšování.

7 (8)druhů plýtvání

Jedna ze základních technik průmyslového inženýrství.  V tomto článku jsou shrnuty základní druhy plýtvání. Snažíme se rozdělit činnosti které jsou zavedené do výrobního procesu na činnosti které:

Výroba je větší než momentální spotřeba. Může se stát, že nám předvýroba zabere veškerý volný prostor a nám potom chybí prostor pro skladování potřebných dílů mezi výrobními operacemi. 

Provádění příliš složitých výrobních procesů a kontrol.

Je nutné zvážit jaké pohyby přináší a které naopak nepřináší hodnotu, takovýchto pohybů je nutno se rychle zbavit. Jednou z příčin vynucených pohybů je právě také nadvýroba.

Opakující se chyby jsou zabijákem produktivity. Stejná páce se dělá víckrát a přidaná hodnota je jen jedna. Jsou častým důvodem nejen přímých materiálních a časových ztrát ale a to je nejhorší způsobují celkovou výrobní nespolehlivost. Často to vede ke komplikacím v plánování a problému s dodávkovou spolehlivostí.

Obecně je každé čekání ztráta času a kapacity. Ztracenou kapacitu potom musíme nahrazovat přesčasy a vůbec mimořádným nasazením. Každé čekání je tedy drahé.

Zbytečné převážení z místa na místo. Otázkou je přidaná hodnota. proč tedy.

Vysoké zásoby jsou důsledkem potřeby řešit problematiku zásobování  a plánování výroby. Vsoké zásoby jsou drahé. 

Možná nejobtížněji uchopitelný druh plýtvání. Především je těžké vyčíslit to co ve skutečnosti nemáme. Resp. nevíme, že to máme.

Kai-zen

Přináší spoustu pozitivního je ale nutno si dát pozor abychom s tím uměli pracovat. Známe nepřeberně případů, kdy se zavádění neustálého zlepšování vůbec neujalo a v minulosti to dokonce bylo velmi zprofanováno, mnoho lidí si to dodnes plete se zlepšovatelským hnutím docela negativně. Za „totáče“ to bylo populární a většinou to končilo na tom, že vedení nakonec nebylo ochotno úspěšné zlepšovatele odměnit a celé toto hnutí se tím velmi zprofanovalo. Jako myšlenka to ale špatné není a tak tomu dejme nový start a možná budete velmi překvapeni tím, že to funguje. V některých společnostech i velmi úspěšně.

Požádejme zaměstnance o radu

Je to vlastně způsob jak získat nové nápady a získat potenciál, který je v našich vlastních zaměstnancích.

Je to vynikající nápad a přináší opravdu velké hodnoty, namátkou:

Posouzení efektivity procesu

Je to jedna z našich nejdůležitějších činností. Tuto činnost provádíme výhradně na zakázku.

Funguje to tak, že pokud nás  kontaktujete dohodneme si termín a přijedeme  k vám osobně. Provedeme procesní audit a zblízka se podíváme na problematiku, výsledky zpracujeme do přehledné zprávy a při osobním jednání  představíme a projednáme.

Při naší práci se řídíme pravidly vyplývajícími z nauky o Průmyslovém inženýrství

Na základě našeho návrhu si firma potom může sama projekty na zlepšení realizovat. Nabízíme také spolupráci při tréninku personálu a i pomoc při praktické realizaci. Vždy ale samozřejmě musí být především vůle problematiku řešit.

Úspěšnost realizace a dosažení lepší výkonnosti je vždy spojená s angažovaností vlastních lidí. Důležitým faktorem úspěchu je tedy Motivace zaměstnanců.

Zlepšování produktivity  by tedy nemělo být strašákem. Mnoho lidí si pod pojmem Lean nebo zlepšení produktivity představuje normovače, který přijde a zvedne jim normy a už dopředu se tomu brání. naše rétorika by tedy měla být vždy pozitivní.

Spuštěním a provedením  „Posouzení efektivity procesu“ má management firmy na mysli zlepšení výkonnosti procesu  a nastavení zdravých vnitřních komunikačních vztahů a vzorců. Samozřejmě zlepšení procesu vždy vede i ke zlepšení nálady ve společnosti protože se práce daří. Navíc to s sebou nese i možnost změny, která může být velmi pozitivní.

Součástí posouzení efektivity procesu je pokud si to vedení přeje i zpracování zpětné vazby a prezentace této zpětné vazby vedení firmy a případně také  před  plénem širšího vedení a zaměstnanci firmy.Na základě auditu navrhneme kroky ke zlepšení procesu a v případě požadavku vedení pomůžeme s implementací navrhovaných opatření. 

Na základě našich zkušeností lze očekávat 10-30% zlepšení vůči aktuálnímu stavu.
Přejít nahoru